Dobry projekt domu

Po wielu godzinach wyliczeń, dniach wahania, miesiącach poszukiwań zakupiłeś działkę budowlaną. Nareszcie, czas na budowę! Niestety, nie tak szybko… Teraz czas na projekt domu!

AG Architektura - Dobry projekt domu

Niezależnie od tego, czy wybrałeś współpracę z architektem i indywidualny projekt domu, czy zdecydowałeś się na poszukiwanie gotowego projektu, na pewno masz pewne oczekiwania odnośnie swojego wymarzonego domu. Jak sprawdzić, czy projekt domu jest dobry? Co sprawia, że niektóre domy wydają się być szyte na miarę użytkowników i idealnie dopasowane do otoczenia? Dlaczego wiele domów jest niefunkcjonalnych, a nieadekwatne rozwiązania tylko przysparzają właścicielom pracy, nerwów i kosztów? Poniżej prezentuję 10 cech dobrego projektu.

1. Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Kowalski jest pianistą, a jego żona jest pracownikiem biurowym i często pracuje zdalnie. Mają trójkę dzieci w wieku szkolnym. Ich działka budowlana jest mała, położona blisko centrum miasta i dobrze skomunikowana. Kowalscy nie mają samochodu. Nowakowie prowadzą gospodarstwo rolne w małej miejscowości położonej kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego dużego miasta. Nie mają dzieci.

Nawet taki krótki opis uświadamia nam, że każdy właściciel domu ma swoje indywidualne potrzeby, które trzeba uwzględnić w procesie projektowym. Kowalski będzie potrzebował przestrzeni na pianino, domowego biura dla żony, dużej kuchni, piaskownicy i huśtawki na podwórku, za to niepotrzebny mu garaż. Nowakowi wystarczy mały domek z 1 sypialnią i dodatkową, letnią kuchnią oraz garażem, ale duża część jego działki zostanie wykorzystana na cele gospodarcze.

A czego Ty potrzebujesz? W tej sprawie warunki powinny być postawione jasno. Sprecyzowanie własnych potrzeb jest pierwszym i najważniejszym krokiem do wygodnego, funkcjonalnego domu.

2. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych

Pójście z duchem czasu w kwestii budowy domu zwróci się wielokrotnie! W końcu budujesz ten dom na najbliższe 50 lat.

Niektóre rozwiązania, które kilka lat temu były rzadko spotykane, dziś już są powszechne i tańsze. Inne są wypierane przez bardziej wydajne i ekologiczne systemy. Kwestie sposobu ogrzewania domu, montażu paneli fotowoltaicznych, wyboru materiałów budowlanych… Nowoczesne okna i porządne ocieplenie zmniejszą rachunki za ogrzewanie. Podobnie jak zastosowanie systemu rekuperacji, który ponadto da nam kontrolę nad jakością powietrza we własnym domu.

Jeśli w Twoim budżecie nie ma aktualnie miejsca na tego typu rozwiązania, warto już na etapie projektu wziąć pod uwagę możliwość wprowadzenia ich później. Dzięki temu planowane unowocześnienie Twojego domu w przyszłości będzie tańsze i mniej czasochłonne.

3. Ekonomiczne wybory

Czy tańsza będzie konstrukcja murowana czy szkieletowa drewniana? Czy dodatkowe kilka centymetrów styropianu na elewacji da w efekcie konkretne kwoty zaoszczędzone na ogrzewaniu? Czy droższa dachówka będzie bardziej trwała od tańszej blachy? Czy zależy Ci na ekspresowej budowie i w związku z tym jesteś w stanie ponieść dodatkowy koszt?

Dobrze wykonany projekt zawiera wszelkie niezbędne informacje, na podstawie których można wykonać rzetelny kosztorys.

4. Zaskakujący układ funkcjonalny

Określiłeś już swoje podstawowe potrzeby. Wiesz też, jakie rozwiązania techniczne chciałbyś wprowadzić. Ale czy zdecydowałeś o tym, JAK ma wyglądać Twoje codzienne życie w wymarzonym domu?

Lubisz jeść posiłki na tarasie? Masz trzy tysiące par butów? Często urządzasz domowe przyjęcia? A może jesteś fanem kina? Nie zawsze standardowy układ pomieszczeń będzie dla Ciebie. Być może taras w Twoim domu powinien być połączony również z kuchnią, nie tylko z salonem. Garderoba może być powiązana z wiatrołapem, nie z sypialnią. W jadalni warto przeznaczyć dodatkowe miejsce na bar lub szwedzki stół, a telewizor nie musi wisieć w salonie.

Jesteś niepowtarzalnym człowiekiem z niepowtarzalnymi zwyczajami i upodobaniami. Dlaczego poprzestawać na powtarzalnych, uśrednionych dla ogółu ludzkości, rozwiązaniach? Dostosuj projekt domu do siebie, nie na odwrót!

5. Wykorzystanie naturalnych atutów usytuowania działki

Jaka jest Twoja działka?

Duża, mała, płaska, pochyła, zadrzewiona, wietrzna? Jaki będzie widok z okien Twojego domu? Czy chcesz ukryć się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów? Pragniesz mieć nasłoneczniony taras od strony południowej, czy wolisz odpoczywać w cieniu? Gdzie postawić garaż, domek na narzędzia ogrodnicze, zabawki dla dzieci? Dobry projekt domu będzie uwzględniał wszystkie te aspekty.

Zarówno układ pomieszczeń względem stron świata, jak i usytuowania budynku na działce będą miały ogromne znaczenie użytkowe. Jeśli lubisz cień i chłód, nie będziesz korzystać z południowego tarasu. Jeśli okna sypialni będą na wprost okien sąsiada, zazwyczaj je zasłonisz, zamiast wpuścić światło dzienne. Jeśli strefa dla dzieci będzie niewidoczna z tarasu, nie wypijesz spokojnie kawy obserwując, jak Twój 3-latek zjeżdża ze zjeżdżalni.

6. Optymalnie zarządzanie przestrzenią

Jednym z najtrudniejszych do osiągnięcia aspektów dobrego projektu domu jest zoptymalizowanie przestrzeni.

Duży dom wygeneruje dużo powierzchni straconej na komunikację – ale być może uda się to zminimalizować. Wbrew pozorom ogromna kuchnia nie zawsze będzie bardziej funkcjonalna niż dobrze przemyślany aneks. Są pomieszczenia, w których chcesz jak najwięcej przestrzeni. Są też takie, w których każdy dodatkowy metr kwadratowy to dla Ciebie tylko strata pieniędzy, przeznaczonych na wykończenie i ogrzewanie.

7. Wykorzystanie światła naturalnego

Umiejętna ekspozycja elementów domu na światło słoneczne może zdziałać cuda.

Zimą chcemy wykorzystać słońce i dogrzać pomieszczenia, latem wręcz odwrotnie. W salonie idealne będą duże okna tarasowe, ale najlepiej byłoby, żeby promienie słońca nie padały bezpośrednio na ekran telewizora. W spiżarni powinien panować przyjemny chłodek. Dzieci potrzebują za to dużo światła, żeby mieć dobry humor. Dzięki oknom na klatce schodowej i w łazience zrezygnujemy z włączania światła elektrycznego w ciągu dnia. Rozmieszczenie okien należy potraktować z rozwagą – nie chcemy przecież mieć wspaniałych, drogich, dużych okien z pięknym widokiem, które jednak będą zasłonięte żaluzjami, żeby pomieszczenie się zanadto nie nagrzewa

8. Estetyka

Czyli dla każdego coś dobrego.

Dobry projekt domu powinien uwzględnić Twoje estetyczne upodobania. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnego budownictwa, postaw na klasyczny dom z dwuspadowym dachem. Fani nowoczesnego minimalizmu dobrze będą się czuli w eleganckiej kostce z płaskim dachem. Nie sugeruj się krzywym spojrzeniem sąsiada. To, jak powinien wyglądać Twój dom, jest kwestią Twojego gustu.

9. Dopasowanie do wymagań MPZP/DWZ

Na każdego budowniczego wymarzonego domu czyhają jednak ograniczenia. Jeśli Twoja działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), musisz przestrzegać zasad w nim ustanowionych.

Osiedla domów zyskują na estetyce i wartości, jeśli sąsiedztwo jest spójne. Przy góralskich domkach nie postawimy zatem domu typu stodoła, a na osiedlu szeregówek - domu wolnostojącego. MPZP (lub, jeśli go brak, Decyzja o Warunkach Zabudowy) może określać typ dopuszczalnej zabudowy, wymagane maksymalne i minimalne powierzchnie zabudowy i terenów zielonych, linie zabudowy, kąty nachylenia dachu, materiały elewacyjne, a nawet rodzaje ogrodzenia i wiele, wiele innych. Znajomość tych wymogów i dostosowanie do nich jest wymagane pod groźbą braku uzyskania pozwolenia na budowę lub kar ze strony Nadzoru Budowlanego.

10. Pełna dokumentacja

Dobry projekt domu zawiera pełną dokumentację wymaganą do projektu budowlanego.

Sprawdź, czy w zakresie prac projektowych będą również wszystkie niezbędne dokumenty, jak np. badania geotechniczne lub świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Aktualnie prawo budowlane określa 3 elementy projektu budowlanego, których zapewnienie jest obowiązkiem Inwestora: projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny. Dwa pierwsze z nich należy złożyć w urzędzie. Trzeci, czyli projekt techniczny, musi zostać przekazany kierownikowi budowy przed rozpoczęciem robót budowlanych. Ponieważ odpowiedzialność za brak projektu technicznego spoczywa na Inwestorze, upewnij się, czy projekt Twojego domu zawiera wszystkie wymienione części

Spełnienie wszystkich 10 punktów może być trudne, ale - zapewniam Cię - jest osiągalne

Przyłożenie dużej wagi do procesu projektowego pozwoli na uniknięcie trudnych lub niemożliwych do naprawienia błędów. Dobrze przemyślany pod względem funkcjonalnym i technicznym projekt pozwoli zoptymalizować koszty budowy i eksploatacji domu. Decyzje podejmowane teraz pomogą zaplanować i przyspieszyć prace na etapie budowy. Biorąc pod uwagę ogólny czas i koszt budowy domu, warto pochylić się dłużej nad projektem.

Nie spiesz się z decyzjami, przemyśl każdy aspekt. To przecież Twój wymarzony dom!

Twój ruch!

AG Architektura

+48 606 269 197
aleksandra@agarchitektura.pl

Copyright © AG Architektura 2022